FD Seminar

External homepage

representation theory

Audience: Researchers in the topic
Seminar series time: Thursday 13:00-14:00
Organizers: Eleonore Faber, Gustavo Jasso*, Ryan Kinser, Julian Külshammer, Rosanna Laking, Alexandra Zvonareva*
*contact for this listing

Seminar on representation theory of finite-dimensional algebras and related topics.

The access code is distributed through our mailing list and is also available to users who are registered in our BigBlueButton instance. See our website for details.

Upcoming talks
Past talks
Your timeSpeakerTitle
ThuJun 0313:00Gordana TodorovTBA
ThuJun 1013:00Vincent GelinasTBA
ThuJun 1713:00Thomas BrüstleTBA
ThuJun 2413:00Martin KalckTBA
ThuJul 1513:00Khrystyna SerhiyenkoTBA
ThuJul 2213:00Merlin ChristTBA
ThuJul 2913:00Peter JørgensenTBA
Embed this schedule
Your timeSpeakerTitle
ThuMay 1313:00Osamu IyamaPeriodic trivial extension algebras and fractionally Calabi-Yau algebras
ThuMay 0613:00Van NguyenQuantum symmetries through the lens of linear algebra
ThuApr 2913:00Magdalena BoosOn symmetric quivers and their degenerations
ThuApr 2213:00Zheng HuaCluster categories and rational curves
ThuApr 1513:00Agnieszka Bodzenta-SkibińskaAbelian envelopes of exact categories
ThuApr 0113:00Jan ŠťovíčekTBA
ThuMar 2514:00Sebastian EckertTBA
ThuMar 1814:00Vincent GelinasTBA
ThuMar 1114:00Hans FranzenTBA
ThuMar 0414:00Javad AsadollahiTBA
ThuFeb 2514:00İlke ÇanakçıTBA
ThuFeb 1814:00Hipólito TreffingerTBA
ThuFeb 1114:00Emily BarnardTBA
ThuFeb 0414:00Grzegorz BobińskiTBA
ThuJan 2814:00Teresa CondeTBA
ThuJan 2114:00Jason LoTBA
ThuJan 1414:00Chrysostomos PsaroudakisTBA
ThuJan 0714:00Henning KrauseThe category of local representations of a finite group
ThuDec 1714:00Lidia Angeleri HügelTBA
ThuDec 1014:00Fernando Muro (TBC)TBA
ThuDec 0314:00Mikhail GorskyExact structures and degeneration of Hall algebras
ThuNov 2614:00ICRA2020 Research SnapshotsTBA
ThuNov 1914:00ICRA2020 Research SnapshotsTBA
ThuNov 1214:00ICRA2020 Research SnapshotsTBA
ThuNov 0514:00Arne MertensLinear quasi-categories as templicial modules
ThuOct 2914:00Dmitri OrlovFinite-dimensional DG algebras and their properties
ThuOct 2213:00Vanessa MiemietzCategorification of representation theory with an application to Soergel bimodules
ThuOct 1513:00Joe GrantPreprojective algebras and fractional Calabi-Yau algebras
ThuOct 0813:00Matthew HabermannHomological mirror symmetry for invertible polynomials in two variables
ThuOct 0113:00Stephen Zitotau-Tilting Finite Algebras With Non-Empty Left Or Right Parts Are Representation-Finite
ThuSep 2413:00Xiao-Wu ChenLeavitt path algebras, B-infty-algebras and Keller’s conjecture for singular Hochschild cohomology
ThuSep 1713:00Jenny AugustGrassmanian categories of infinite rank
ThuSep 1014:00Shijie ZhuHopf algebras of discrete representation type
ThuSep 0313:00Bernhard KellerRelative Calabi-Yau completions and higher preprojective algebras
ThuJul 3013:00Špela ŠpenkoGKZ systems and perverse schobers
ThuJul 2313:00Cris NegronFinite generation of cohomology for Drinfeld doubles of finite group schemes
ThuJul 1613:00Karin BaurPostnikov diagrams and orbifolds
ThuJul 0913:00Andrea SolotarBounded extension algebras and Han's conjecture
ThuJul 0213:00Claire AmiotDerived equivalences for skew-gentle algebras
ThuJun 2513:00Ralf SchifflerA geometric model for the syzygies over certain 2-Calabi--Yau tilted algebras
ThuJun 1813:00Haruhisa EnomotoSimple objects in torsion-free classes over preprojective algebras of Dynkin type
ThuJun 1113:00Louis-Philippe ThibaultTBA
ThuJun 0413:00Daniel Labardini-FragosoSchemes of modules over gentle algebras and laminations of surfaces
ThuMay 2813:00David PauksztelloSimple-mindedness: negativity and positivity
ThuMay 2113:00Matthew PresslandCalabi–Yau properties of Postnikov diagrams
Embed this schedule
Export series to